Екскурсія “Полтавська битва”

Полтавска битва – подія, яку без перебільшення можна називати визначною не тільки в історії України та Росії, а й усієї Європи. Якщо казати про Полтаву, то події 1709 року стали визначальними у становленні міста в тому значенні, яке ми маємо зараз. Протягом цієї екскурсії ми відвідаємо місця і пам’ятки, які напряму пов’язані з самою битвою, з обороною Полтави, особами, які відзначились під час цих подій.

Вирушаємо від Монументу Слави в східному напрямку по вул. Жовтневій. При виїхді з парку потрібно буде спішитись і перейти проїжджу частину підземним переходом. Далі рухаємось кам’янкою до перетину вулиць Жовтнева та Котляревського. Гарний орієнтир – центральний універмаг. З перехрестя повертаємо праворуч на вулицю Котляревського та рухаємось нею до перетину з вул. Леніна. На перехресті – пам’тник Івану Котляревському. Від пам’ятника рухаємось вулицею Леніна у східному напрямку. Необхадно бути уважним, оскільки шлях пролягає доволі пожвавленою міською вулицею. Але проїхати потрібно лише один квартал – до наступного перехрестя з вул. Гоголя, де ми побачимо пам’ятник Миколі Гоголю. Далі їдемо липовою алеєю, яка протяглася за пам’ятником (південний напрямок) і в якій розмістилися скульптури гоголівських героїв. Треба сказати, що ми зараз рухаємось колишніми єврейськими кварталами, які заселилися і розбудувалися представниками цієї нації після того, як Полтавою пройшла так звана лінія осідлості. Також потужній поштовх розвитку єврейства в Полтаві надав переведений до нашого міста Іллінський ярмарок. Практично уся забудова виконана у стилі “модерн”, який був модним на переломі 19-20 століть. Ми побачимо тут будівлі колишніх Просвітниціького будинку ім. Гоголя (нині – кінотеатр “Колос”) та громадської бібліотеки (нині – обласний архів). Взагалі, в центральній частині міста багато історичної забудови, яка або була збережена, або відновлена в своємо первісному вигляді. Від обласного архіву рухаємося ліворуч вулицею Пушкіна (східний напрямок) до “Пушкінського скверу” з пам’ятником Пушкіну і далі до Першотравневого проспекту, яким, повернувши праворуч, виїжджаємо до плолщі з пам’ятником Коменданту Кєліну та хоробрим захисникам Полтави, де і почнеться наша екскурсія.

Віктор Бабенко. Полтавська фортеця у 1709 році. 2015 р.

Частина перша. “Полтавська фортеця”

1. Пам’ятник Коменданту Кєліну та хоробрим захисникам Полтави розташований на місці Мазурівського бастіону Полтавської фортеці, який був найбільше атакований шведами під час облоги Полтави.

Крім того на площі знаходяться будинок колишньої пожежної команди (нині – музей авіації та космонавтики, напроти пам’ятника), ліворуч – меморіальний музей Івана Котляревського, неподалік –  меморіального музею-садиби В. Короленка, колишній міський сад, а нині – парк “Перемога”. В кінці Першотравневого проспекту комплекс будівель колишнього Інституту шляхетних дівчат, а зараз – Полтавського технічного університету ім. Юрія Кондратюка.

2.  Уявіть, що ми в’їхали до Полтавської фортеці через Мазурівську браму і тепер рухаємось її територією вздовж муру. Від пам’ятника Кєліну їдемо проспектом у зворотньому напрямку, минаємо кол. будівлю Земельного банку (ліворуч) і виїжджаємо на площу Леніна, де раніше розташовувалась Басманна брама фортеці.  Нам необхідно перетнути вул. Леніна на самому початку спуску. Робимо це пішохідним переходом, і потрапляемо до будівлі Країзнавчого музею, яка стоїть на місці колишньої цитадели – будинку козака Руденка, напроти якого знаходитьсяпам’ятник Тарасу Шевченку.

3. Проїхавши між музеєм та пам’ятником, знову виїжджаємо на вулицю Жовтневу, в місце розташування Київської брами фортеці, повертаємо праворуч і їдемо до місця, з якого почалася Полтава – до Красної площі (або – Соборного майдану). Нижче майдану, на місці, де зараз стоїть Біла Альтанка, розміщувався Чатовий бастіон фортеці та Подільська вежа, яка контролювала Подільську браму, що знаходилась в кінці кам’янки по вул. Леніна.

Тут ми можемо затриматись на тривалий час.  На майдані знаходяться – Успенський собормузей-садиба Івана Котляревського, Біла Альтанка, пам’ятник Полтавській галушці. Звідси відкривається чудовий вид на Подол, долину Ворскли, Хрестовоздвиженський монастир. Собрний майдан – знакове місце для полтавців.

4. З майдану виїжджаємо навскоси через парк вулицею Паризької Комуни (кол. Дворянська) і рухаємось нею до невеличної площі, на якій знаходиться пам’ятник на місці відпочинку Петра І та Спаська церква, в якій він молився після перемоги у Полтавській битві.

5. Від пам’ятнику повертаємо на вул. Спаську (праворуч з перехрестя) і рухаємось повз будівлю Полтавської кондитерської фабрики (праворуч), колишньгого будинку поручника Балюбаша, а згодом художнього музею і виїжджаємо на вузеньку вуичку, яка йде по краю схилу. Від цього місця і далі ми знову рухатимемось по місцю, де проходив мур Потавської фортеці. Проїдемо місце розташування Спаського бастіону, на якому зараз знаходиться видовий майданчик і виїдемо знову на вулицю Паризької Комуни до пам’ятника Загиблим козакам – місця розташування Спаської вежі. Тут ми покинемо територію фортеці і їдемо в кінець вулиці Паризької комуни до її перетину з Монастирською. Повернемо праворуч і тією ж Монастирською вулицею рухаємось від центру в північно-східному напрямку. Через метрів 500 почнеться стрімкий спуск. Треба бути уважним.

Густав Седерстем. Мазепа та Карл ХІІ Полтавської битви. 1880 р.

Частина друга. Шведський марш.

6. В кінці спуску, перед містком через Тарапуньку, повертаємо ліворуч на вул. Лугову. За бажанням можна перед тим, як продовжити шлях, піднятися серпантином до Хрестовоздвиженського монастиря. Це доволі цікавий об’єкт як з архітектурної, так і історичної точки зору. Крім того, він напряму пов’язаний з подіями Полтавської битви, оскільки саме тут знаходилась штаб-квартира Карла 12 під час облоги Полтави. Саме тому ця частина екскурсії і носить назву “Шведський марш”. Адже ми повторимо шлях шведської армії при її підході до місця битви і пересування самим полем.

Отже, рухаємось вул. Луговою у північтому напрямку. Через 2,3 км звернемо з дороги ліворуч у лісову гущавину. Це – нижня межа Полтавського Дендропарку, або Парку на Полі Полтавської Битви. Рухаємось, траверзуючи схил таким чином, що спуск буде праворуч. Тут грунтовка. Через півтора км повертаємо праворуч і проїжджаємо дамбу між двома ставками, після якої повертаємо ліворуч і далі рухаємось балкою вздовж ставків, а після – вздовж русла струмка. Стежка закінчиться сходами, які виведуть нас до центрального входу і Шведського лісу. Ця назва не випадкова. Саме тут авангард шведської армії чекав на свої основні сили.

7. Виїхавши з парку, повертаємо ліворуч і рухаємось вулицею до ледь помітної стежки, яка уводить праворуч до лісопосадки. Це приблизно метрів через 400. Рухаємось стежкою, яка перетне залізничну колію і виведе до Першого редуту повздовжньої лінії. Звідси гравійною стежкою рухаємось вздовж лінії редутів до 8-го редуту поперечної лінії (відновленого). Ми в’їхали на територію Державного історико-культурного заповідника “Поле Полтавської битви”

8. Від редуту рухаємось у східному напрямку до Ротонти примирення і далі – до Музейного містечка. Тут об’єкти для відвідування – Музей історії Полтавської битви, Братська могила російських воїнів, Сампсоніївська церква.

9. Оглянувши Музейне містечко, виїжджаємо вулицею у західному (зворотньому) напряму до перехрестя з трасою Полтава-Диканька (Н 12). Тут оглядаємо пам’ятник Шведам Від Росіян.

10. Від пам’ятника їдемо трасою у північному напрямку. Через 4 км праворуч побачимо пам’ятник “Шведам Від Шведів”.

11. Від пам’ятника вертаєось на трасу і рухаємось неєю в бік Полтави (південний напряок) кількадесят метрів до повороту на с. Жуки (праворуч). В Жуках відвідаємо Комплекс Святої Покрови, який розташовано на ймовірному місці формування шведської та козацько-мазепинської армії після бою перед відступом.

Частина третя. Російський марш.

12. Виїжджаємо з Жуків назад на трасу та рухаємось у зворотньому напрямку на Полтаву трасою, згодом вулицею Зіньківською. Вже після залізничного переїзду ліворуч можна бачити Миколаївську капличку. Рухаємось вулицею в самий її початок – до площі Зигіна. Тут дуже потужна транспортна розв’яка, треба бути обережним. Нам потрібно потрапити до самого пам’ятника генералу Зигіну.

13. Від пам’ятника зигіну починається каштанова алея, якою ми рухаємось в східному напрямку, в бік центру. Насправді, це знову ж таки вулиця Жовтнева, яка починається від Соборного майдану і закінчується площею Зигіна.

14. Рухаючись Жовтневою, ми потрапимо на Круглу площу, в центрі якої, серед Корпусного парку стоїть Монумент Слави, візитівка Полтави, місце, звидки ми вирушили.

На Круглій площі знаходяться Полтавська міськрада (кол. Губернські присуственні місця), Головпоштамт, УБОЗ (кол. Старогубернаторський будинок), кол. будинок Віце-губернатора, Облрадпроф (кол. будинк Генерал-губернатора), Школа мистецтв (кол. Маросійський поштамт), к-т ім. Іванан Котляревського (кол. буд. Дворянського зібрання), колишня окраса площі, а зараз біль і ганьба полтавців – Кадетський корпус. Крім того, по дорозі ми побачимо будівлю СБУ (кол. Дворянський та селянський банк)

Трек можна переглянути/завантажити тут

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *