Оглядова екскурсія “Полтава, історичний центр”

Починаємо нашу екскурсію з самого центру Полтави, від Монументу Слави. Цей пам’ятник – візитівка нашого міста, свого роду містобудівний центр, від якого бере початок сама Полтава у тому вигляді, в якому ми її бачимо зараз. Але лишим його на кінець, а перед тим зануримось у більш давню історію.

1. Вирушаємо від Монументу Слави в східному напрямку по вул. Жовтневій. При виїхді з парку потрібно буде спішитись і перейти проїжджу частину підземним переходом. Далі рухаємось кам’янкою до перетину вулиць Жовтнева та Котляревського. Гарний орієнтир – центральний універмаг. З перехрестя повертаємо праворуч на вулицю Котляревського та рухаємось нею до перетину з вул. Леніна. Тут – наступний об’єкт огляду – пам’тник Івану Котляревському.

2. Від пам’ятника рухаємось вулицею Леніна у східному напрямку. Необхадно бути уважним, оскільки шлях пролягає доволі пожвавленою міською вулицею. Але проїхати потрібно лише один квартал – до наступного перехрестя з вул. Гоголя, де ми оглянемо пам’ятник Миколі Гоголю.

3. Далі їдемо липовою алеєю, яка протяглася за пам’ятником (південний напрямок) і в якій розмістилися скульптури гоголівських героїв. Треба сказати, що ми зараз рухаємось колишніми єврейськими кварталами, які заселилися і розбудувалися представниками цієї нації після того, як Полтавою пройшла так звана лінія осідлості. Також потужній поштовх розвитку єврейства в Полтаві надав переведений до нашого міста Іллінський ярмарок. Практично уся забудова виконана у стилі “модерн”, який був модним на переломі 19-20 століть. Ми побачимо тут будівлі колишніх Просвітниціького будинку ім. Гоголя (нині – кінотеатр “Колос”) та громадської бібліотеки (нині – обласний архів). Взагалі, в центральній частині міста багато історичної забудови, яка або була збережена, або відновлена в своємо первісному вигляді.

4. Від обласного архіву рухаємося ліворуч вулицею Пушкіна (східний напрямок) до “Пушкінського скверу” зпам’ятником Пушкіну і далі до Першотравневого проспекту, яким, повернувши праворуч, виїжджаємо до плолщі з пам’ятником Коменданту Кєліну та хоробрим захисникам Полтави.

5. Пам’ятник Коменданту Кєліну та хоробрим захисникам Полтави знаходиться на площі, яка так би мовити відкриває собою унікальний район міста. Практично вся історична забудова виконана у стилі класицизму. Одразу напроти пам’ятника розташований колишній будинок колишньої пожежної команди (нині – музей авіації та космонавтики), ліворуч – меморіальний музей Івана Котляревського, залишивши який ліворуч, виїдемо до меморіального музею-садиби В. Короленка, від якого, проїхавши повз його могилу, потрапимо до центральної алеї колишнього міського саду, а нині – парку “Перемога”. Цією алеєю ми знову виїдемо на Першотравневий проспект, повернемо праворуч і потрапимо до комплексу будівель колишнього Інституту шляхетних дівчат, а зараз – Полтавського технічного університету ім. Юрія Кондратюка.

6. Їдемо проспектом у зворотньому напрямку, минаємо кол. будівлю Земельного банку (ліворуч) і виїжджаємо на площу Леніна. Нам необхідно перетнути вул. Леніна на самому початку спуску. Робимо це пішохідним переходом, і потрапляемо до будівлі Країзнавчого музею, напроти якого знаходиться пам’ятник Тарасу Шевченку.

7. Прїхавши між музеєм та пам’ятником, знову виїжджаємо на вулицю Жовтневу, повертаємо праворуч і їдемо до місця, з якого почалася Полтава – до Красної площі (або – Соборного майдану). Тут ми можемо затриматись на тривалий час.  На майдані знаходяться – Успенський собор, музей-садиба Івана Котляревського, Біла Альтанка, пам’ятник Полтавській галушці. Звідси відкривається чудовий вид на Подол, долину Ворскли, Хрестовоздвиженський монастир. Собрний майдан – знакове місце для полтавців.

8. З майдану виїжджаємо навскоси через парк вулицею Паризької Комуни (кол. Дворянська) і рухаємось нею до невеличної площі, на якій знаходиться пам]ятник на місці відпочинку Петра І та Спаська церква, в якій він молився після перемоги у Полтавській битві.

8. Від пам’ятнику повертаємо на вул. Спаську (праворуч з перехрестя) і рухаємось повз будівлю Полтавської кондитерської фабрики (праворуч), колишньгого будинку поручника Балюбаша, а згодом художнього музею і виїжджаємо на вузеньку вуичку, яка йде по краю схилу. Від цього місця і далі ми рухатимемось по місцю, де проходив мур Потавської фортеці. Проїдемо місце розташування Спаського (або Чернечого) бастіону, на якому зараз знаходиться видовий майданчик і виїдемо знову на вулицю Паризької Комуни до пам’ятника Загиблим козакам.

9. Звідси нам потрібно знову виїхати на вул. Жовтневу. Для цього необхідно або перетнути по діагоналі Сонячний парк, що знаходиться напроти пам’ятника Загиблим Козакам, або об’їхати його праворуч. Виїхавши на Жовтневу, рухаємось у західному напрямку в бік Корпусного саду, з якого починалася екскурсія. І от – ще одна перлина міста – Кругла площа з розташованим на ній Корпусним садом, комплексом будівель початку-середини 19 століття та Монументом Слави. Є сенс проїхатись по кільцю (по внутрішньому колу є смуга, відділена суцільною лінією, якою заборонено автомобільний рух і паркування), щоб роздивитися усю витонченість полтавського класицизму і згодом виїхати до Монументу Слави, щоб з його п’єдесталу побачити перспективу вулиці Жовтневої.

Трек руху можна переглянути/завантажитит тут

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *