575. Полтавська битва. Карл та Мазепа.

Маршрут, який тут представлений, проектується за матеріалами путівника “Іван Мазепа та укарїнське козацтво в Полтавській битві”, який було складено громадською організацією ВелоПолтава у 2016-му році в рамках реалізованого ними проекту. Ми пропонуємо один з варіантів руху за маршрутом путівника, який, на нашу думку, найбільш придатний для велоподорожі і наповнюємо його інформацією про місця можливого проживання, харчування та оптимального проїзду велосипедної групи. Тож запрошуємо усіх небайдужих велосипедистів та мандрівників долучитися до створення якісного туристичного продукту, який, сподіваємось, ляже яскравою перлиною до туристичної скарбнички Полтавщини.

В сучасній Україні відбувається перегляд багатьох історичних поглядів та тверджень. Однією з найсуперечливіших сторінок в історії нашого народу є події Північної війни на території України і найважливіша подія – Полтавська битва 1709 року. Можна довго сперечатися про наслідки перемоги російської армії та частини козацького війська під проводом Івана Скоропадського та Семена Палія над шведським військом і частиною козацького під проводом Івана Мазепи та Костя Гордієнка для подальшої української історії. А можна залишити ці дискусії фахівцям та експертам, а натомість сісти на велосипед і проїхатись місцями, які напряму пов’язані з тими далекими подіями.

Місцезнахождення маршруту – Україна, Полтавська область, Гадяцький, Зіньківський, Диканьський, Полтавський, Новосанжарський, Кобеляцький райони.

Нитка маршруту: м. Гадяч – с. Веприк – м. Зіньків – с. Опішня – с. Великі Будища – с. Диканька – с. Михайлівка – с. Петрівка – с. Сем’янівка (кол. Кротенки) – м. Полтава – с. Нижні Млини – с. Буланове – с. Старі Санжари (Решетняки) – с. Білики – с. Кобеляки – с. Лучки – с. Світлогірське.

Початок маршруту. – м. Гадяч

Трансфер до початку. – ускладений через віддаленість міста Гадяч від залізничних (пасажирського перевезення) та основних автомобільних шляхів. Найближча залізнична станція – Гоголеве. Проте вона не є ключовою і зупинку по ній здійснюють переважно потяги регіонального сполучення. Відстань від ст. Гоголеве до м. Гадяч близько 65 км (карта), що можливо подолати велосипедом протягом 1 дня. Шлях лежить через с. Великі Сорочинці, що наповнює трансфер до початку маршруту екскурсійно-пізнавальним змістом. Якщо їхати потягом з Києва чи Харкова, то доїжджати необхідно до ст. Миргород, і звідти велосипедом близько 67 км. (карта)

Закінчення маршруту. – с. Світлогірське

Трансфер від закінчення. – ускладнений. Рейсовий автобус до Кобеляк, звідти ресовим автобусом до Полтави.

Проміжні трансфери. –

 • від Полтави – потягом в напрмку Києва, Харкова, автобусом в напрямку Києва, Харкова, Дніпра, Сум.
 • від Нових Санжар – потягом в напрямку Полтави, Кременчука (ст. Руденківка).
 • від Біликів – потягом в напрямку Полтави, Кременчука.
 • від Кобеляк – автобусом в напрямку  Полтави.

Протяжність маршруту. – 260 км.

Набір висоти (всього підйому). – 1700 м.

Дорожнє покриття. –асфальт, другорядний асфальт, лісовий та луговий грунти, пісок.

Небезпечні ділянки. – .

Оптимальний сезон. – травень – жовтень

Туристичні об’єкти. – Загальний опис пам’яток – в Путівнику. Пооб’єктно – в Гадячі ; в Опішні, в Диканьці та районі, в Полтавському районі, в Полтаві, екскурсія “Полтавська битва”, екскурсія “Полтава. Історичний центр”

Література – Борис Крупницький. “Гетьман Мазепа та його доба”; Т.Г. Таірова-Яковлєва. “Мазепа” ; “Иван Мазепа и Российская империя. История “предательства” ; Ілько Борщак, Рене Мартель. “Іван Мазепа. Життя і пориви великого гетьмана” ; Богдан Кентрижинський. “Мазепа” ;  Даніел Крман. “Подорожній щоденник” ; Петер Енглунд. “Полтава. Рассказ о гибели одной армии” (є укарїнський варіант цієї книги, однак в мережі він шукається лише фрагментарно. Подивитися можна тут) ; …

Інтернет-ресурсиПолтава історична; Полтавська Битва; Історія Полтави (сайт Бориса Тристанова)

Туристичні марки.421. Заповідник “Поле Полтавської Битви”, 422. Свято-Георгіївська церква, 423. Ансамбль Круглої площі. Кадетський корпус, 425. Полтавський Краєзнавчий музей, 427. “Шведська марка”

Проживання:

Харчування:

Карта-схема. – тут

Трек  – тут

Треки по відрізках шляху:

 1. Гадяч – Веприк – Зіньків – Опішня. 82 кмТрек. Коментар – Відрізок від Гадяча до Веприка проходить долиною Псла, тому необхідно зважати на погодні умови і пору року (можуть бути розливи). З Веприка краще виїхати на трасу Полтава-Гадяч (через Тепле) і рухатись нею до Зінькова і далі до Опішні. Трафік по трасі не пожвавлений, тому їхати буде комфортно. На ночівлю можна зупинитись в Зінькові (санаторій Сосновий Бір), або в Опішні (садиба Старий Хутір). Якщо є можливість не одразу виїжджати на маршрут, а затриматись в Гадячі на один день, то можна зробити радиальний виїзд за маршрутом Гадяч – Книшівка – Плешивець – Бобрик  – Веприк – Гадяч. 45 км. Трек. Це дасть змогу оглянути доволі цікаві туристичні об’єкти, які напряму не відносяться до теми, але, беззаперечно, є родзинками Гадяччини – Книшівське скіфське городище, Покровський собор у Плишівці, Святопокровська церква та садиба Масюкових у Бобрику, Успенська церква та Миколайвська церква у Веприку.
 2. Опішня – Великі Будища – Диканька – Полтава. 64 км. Трек. Коментар – Відрізок від Опішні до Диканьки краще їхати трасою. Це дозволить зекономити час для відвідування туристично-екскурсійних об’єктів в Опішні, Великих Будищах та Диканьці. Автомобільний рух по трасі більш інтенсивний, аніж від Зінькова до Опішні, однак не настільки, щоб створювати велику небезпеку для подорожуючого. Якщо ж ви обираєте шлях долиною Ворскли, то можна скористатися треком маршруту Доброшинська глухомань. Від Диканьки до Полтави краще їхати вздовж річки. З усіх, запропонованих Путівником шляхів, цей – найбезпечніший та найкрасивіший. Крім того, він приводить до однієї з пам’яток, пов’язаних з Полтавською Битвою – пам’ятнику на місці переправи російських віськ через Ворсклу у 1709-му році (с. Сем’янівка, кол. Кротенки). Якщо ви плануєте провести увесь наступний день в Полтаві і під час цієї днівки замостійно, або скориставшись послугами гіду, здійснити екскурсію “Полтавська битва”, то від Сем’янівки продовжуйте рухатись “низом” через село і далі через дачні селища – до Полтави. Екскурсія, огляд памяток та відвідування музеїв в Полтаві займе цілий день. Якщо ж у ваших планах на наступний день продовжувати подорож, то від Сем’янівки необхідно піднятися автомобільною дорогою до траси Полтава-Гадяч і вже по ній заїхати в Полтаву, оглянувши дорогою Поле Полтавської Битви та комплекс пам’яток Полтавської Битви. Не забудьте відвідати комплекс Покрови в Жуках. Це збільшить кілометраж приблизно на 10 км., однак дозволить побувати на ймовірному місці формування шведської армії та козаців-мазепинців перед відступом після битви.
 3. Полтава – Старі Санжари – Нові Санжари – Білики – Кобеляки. 66 км. Трек. Коментар – Основні активні події Полтавської битви відбулися на території, яка розташована на північ від Потлави. Решта маршруту пролягає шляхом відступу шведських та частини козацьких військ. Події складалися таким чином, що переслідування шведської армії після її поразки під Полтавою з боку росіян не було і вони нагнали шведів аж під Переволочною (зараз – Світлогірське, кінцева точка маршруту), де і відбулася капітуляція. Це пояснює той факт, що в другій частині маршруту практично відсутні пам’ятки, пов’язані із подіями Північної війни. Виключення складають поодинокі пам’ятні знаки, встановлені вже за часів незалежної України. Якщо ж у ваших планах здійснити подорож по маршруту до точки його завершення, то подальший шлях ми рекомендуємо прокладати долиною Ворскли (відхилившись від генеральної лінії маршруту, запропонованого Путівником) Надаємо трек найпростішого шляху, який практично оминає пожвавлені траси і в той же час прокладений не по надто пересіченій місцевості. Якщо ви маєте намір подолати цей відрізок маршрутом, близьким до крос-кантрі, можете скористатися частинами треків маршрутів “Кантрі вниз по Ворсклі” та “Вільшанська сельва” Також можна змінити велосипед на туристичну байдарку або катамаран і продовжити подорож у вигляді водного походу. Цю послугу можуть надати партнети нашого проекту т/а “Сенегал-тур” 
 4. Кобеляки – Світлогірське. 37 км. Трек. 44 км. Трек. Коментар – На цьому відрізку рухатися долиною Ворскли неможливо через велику кількість стариць та розливів. До Світлогірського можна доїхати і правим і лівим берегом по дорогах загального користування. Трансфер з с. Світлогірське ускладнений.

3 Responses to 575. Полтавська битва. Карл та Мазепа.

 1. Ivan сказав:

  Стосовно Вашого коментаря, повідомляємо:
  1. Збір, узагальнення та поширення інформації про туристичні та велосипедні ініціативи – одне з завдань нашого проекту.
  2. Ніяким чином ми не “примазуємось” до “результатів чужої роботи”. Усі необхідні згадування та посилання в тексті нашої публікації зроблені.
  3. Ніяким чином ми нічого не покращуємо. Ми додаємо інформацію, яка, на нашу думку, допоможе при здійсненні подорожі за маршрутом. Це – стандарти опису маршруту на нашому сайті. Разом з тим, усі посилання та згадування авторів проекту також присутні.
  4. Результати проектів громадських організацій в публічному секотрі за визначенням є доступними для використання іншими громадськими організаціям, ініціативними групами та окремими громадянами. Виняток складають лише використання авторского права, якщо таке належним чином оформлено та заявлено. У проекті ж наших колег ніяких обмежень щодо використання результатів їхньої праці не міститься. Та й це було б нелогчно, оскільки до результатів проектів, виконаних з використанням публічних коштів, жодні обмеження не можуть бути застосовані.
  5. Ми не до кінця розуміємо суті Ваших претензій, але допускаємо, що у наших колег, які реалізовували даний проект, можуть бути якісь побажання щодо використання результатів їх роботи. Ми з радістю розглянемо їх і впевнені, що дійдемо спільної думки.

  Від ініціативної групи по впровадженню проекту “ВелоКраїна. Полтавський край”,
  з повагою,
  Олександр Іваніна

 2. Дуже шкода, що у веломаршрут не включили селище Коломак Харківської області, біля якого 330 років тому І.Мазепу обрали гетьманом України. Сьогодні тут готуються до масштабного святування цієї продії, яка вірогрідно пройде 29 липня 2017 року.

  • Ivan сказав:

   Дійсно, було б цікаво створити маршрут, який би висвітлював життєвий щлях Івана Мазепи, як гетьмана України. І початком його логічно міг би бути саме Коломак. Наша команда готова взяти участь в такому проекті. Той проект, який був реалізований колегами з ВелоПолтава і результатом якого стало створення путівника, зачипає лише останній період життя гетьмана і події, які були пов’язані з Полтавською Битвою. Ми ж лише описали можливий веломаршрут за цим путівником.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *