Туристичні об’єкти. м. Полтава.

И грянул бой, Полтавский бой!
В огне, под градом раскаленным,
Стеной живою отраженным,
Над падшим строем свежий строй
Штыки смыкает. Тяжкой тучей
Отряды конницы летучей,
Браздами, саблями звуча,
Сшибаясь, рубятся сплеча.
                                        А. С. Пушкін, “Полтава”

Дійсно, Полтавська битва 1709 року – історична візитівка нашого міста. Без перебільшення можна сказати, що завдяки цій події Полтава стала тією Полтавою, якою ми бачимо її зараз. Однак не самою тільки цією подією славетна історія нашого краю. Літературна спадщина Полтави, її архітектура також багаті на визначні імена та події. Тож запрошуємо відвідати Полтаву, залишитися на кілька днів, зануритися в розмірене середовище губернського містечка.

Мапа туристичних об’єктів міста тут.

Полтавський дендропарк

Інші назви – Полтавський міський парк, Парк на Полі Полтавської Битви. З 1977 року він є пам’ятником садово-паркового мистецтва і входить до числа показових парків України. Дендропарк знаходиться біля передмістя Яківці Київського району Полтави і займає землі площею 124,5 га.

Територія парку має багате історичне минуле – це поле Полтавської битви. Пізніше тут зростав дубовий ліс, який був знищений за часів Великої Вітчизняної війни німецькими загарбниками. Тут були еродовані схили балки, на яких зростали кущі глоду і шипшини.
У квітні 1962 тут був заснований Полтавський дендропарк. Посадочний матеріал для дендрологічного парку Полтави надали «колеги» з «Тростянця», «Софіївки» і «Олександрії». Всього більше 200 видів кущів і дерев. Багато рослин загинуло і висохло, було знищене під час літніх косовиць. Але парк вижив і зараз є справжнім зеленим дивом природи.
Полтавський дендропарк пересічений трьома балками, в яких споруджено чотири ставки. Тут зростає більше 170 порід дерев і чагарників, є дендрарій, бузковий гай. Більшість рослин не є аборигенами, – тут зустрічаються різні види ялин, туї, ялівцю, катальпи, дуба, горобини, горіха. Місцевість дуже мальовнича – створено багато видових майданчиків і мальовничих куточків.
Полтавський міський парк – справжні «зелені легкі» міста і чудове місце відпочинку городян і гостей Полтави.  Вікіпедія.

 

Комплекс пам’яток Полтавської Битви

Полтавська битва – одна з вирішальних битв Північної війни і Європейської історії. Перемога Петра під кардинально змінила розклад сил в Європейській політиці. Для України як держави її наслідки були катастрофічними – початок повної втрати автономії, знищення інституту гетьманства і перетворення України в колонію Російської імперії. Однак для Полтави битва відіграла позитивну роль. Саме завдяки їй Полтава через 100 років перетворилася з невеличкого провінційного містечка в розвинене губернське місто. Більше тут.

 

Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

Унікальний комплекс культових споруд є яскравим взірцем українського барокко. Цікавою є його історія. Закладений першим полтавським полковником Мартином Пушкарем, соратником Богдана Хмельницького, одного з поборників союзу з Росією, розбудований генеральним суддею Війська Запорізького Василем Кочубеєм, незміренним опонентом Івана Мазепи – під час облоги Полтави робиться ставкою шведського короля Карла 12 і центром військової стратегії, спрямованої проти Петра І і Російської армії.

Дивом не зруйнований в радянський період історії, відбудований в часи незалежної України, він продовжує милувати око полтавців та гостей міста. Більше тут.

 

Успенський собор

В кінці 18-початку 20 століть – головний храм Полтави. Збудований на зламі двох архітектурних «епох» – барокко (головний храм) і класицизму (дзвіниця), на зламі епох історичних був зруйнований (30-ти роки  20-го століття) і відновлений на зламі тисячоліть. На відміну від самого собору, його дзвіниця зберіглася в первісному вигляді. Існує легенда, згідно якої дзвіницю не руйнували через рішення використати її як постамент для пам’ятника Сталіну. Однак втіленню цього проекту завадила війна, далі не до того було через роботи по відновленню міста, а поті і проект втратив свою актуальність. Більше тут.

 

Полтавський краєзнавчий музей

Сам будинок музею вже унікальний об’єкт. Збудований в стилі так званого українського модерну (новий український архітектурний стиль) за проектом його засновника – В. Кричевського, він став першою будівлею, яка була в цьому стилі була збудована. Споруджено її було на місці колишньої цитаделі Полтавської фортеці – облогового будинку козака Руденка. Наразі – це один з найкращих краєзнавчих музеїв України. Більше тут.

 

Архітектурний ансамбль Круглої площі

Одна  з найкращих класицистичних  архітектурних композицій в Європі. Унікальність полягає в тому, будівлі, збудовані по типовим для Російської імперії 19 століття проектам завдяки нестандартному містобудівному рішенню були об’єднані в єдиний архітектурний ансамбль, який ми можемо спостерігати зараз. Більше тут.

 

Літературні музеї  Полтави

Полтавський край славен своїм літературним спадком. Недаремно саме з полтавсько-київського діалекту бере початок сучасна українська мова, а її творець – Іван Котляревський – народився, жив, помер і похований саме в Полтаві. Найвидатніші особи української літератури жили або відвідували Полтаву. Серед них – Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Володимир Короленко, Панас Мирний….

Літературно-меморіальний музей  В.Г. Короленка – посилання.

Літературно-меморіальний музей І.П. Котляревського – посилання

Літературно-меморіальний музей Панаса Мирного – посилання.

Музей-садиба І.П. Котляревського – посилання

Музей дальньої та стратегічної авіації

Військова авіабаза Полтави «пропустила» через себе всю історію важкої авіації на Україні. Від народження до знищення. Без сліз не можна було дивитися на те, як на початку 2000-х різали стратегічні бомбардувальники. Не можна без сліз і зараз дивитися на той стан, в якому перебуває колись одна з найкращих авіабаз Радянського Союзу. Однак історія є такою, якою є… Зараз всю ту велич, яка була, можна відчути, відвідавши Музей дальньої та стратегічної авіації. посилання

 

Іванова гора.

«Колиска» міста. Саме з цього місця починається Полтава. Саме звідси можна побачити, що місто дійсно розташовано на трьох горах, окинути оком безкарйній простір долини Ворскли…. Тут розташовувався дитинець літописної Лтави, а в період існування фортеці – Чатовий бастіон, практично неприступний, він охороняв головний в’їзд до міста – Подільську браму. Існує легенда, що після перемоги в Полтавській битві Петро І оглядав з цього місця околиці, і його кінь втратив підкову. В ознакування цієї події на місці колишнього бастіону було споруджено альтанку, яка має форму підкови. Зараз Біла Альтанка – найулюбленіше місце відпочинку полтавців. посилання

 Маршрути, які пролягають Полтавою та околицями

Полтавська битва. Від Переправи до Перемоги

До Кринички Петра І

Полтавська битва. Переможний шлях Петра

Військова авіація

Полтавська Швейцарія

По дороге с облаками

Лісовим асфальтом до лісового озера

Асфальтом до Безручок

Від Баварії до Швейцарії

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *